Grill na trójnogu - zalety i rodzaje | CookKing.pl

Grill na trójnogu - zalety i rodzaje

Grillowanie nie bez powodu jest nazywane naszym sportem narodowym. Potrafimy w ten sposób przygotować dosłownie wszystko, dlatego w tego rodzaju sprzęt jesteśmy w stanie zainwestować. Grille na trójnogu potrafią przenieść nasze grillowanie na nowy poziom.

Grill wiszący nad ogniskiem może być konstrukcją zamontowaną na stałe nad ogrodowym paleniskiem i być ozdobą przestrzeni. Albo przenośną, o różnej wielkości, którą można spakować do bagażnika i wziąć na jesienną wycieczkę. Takie modele są bardzo proste i lekkie.

Drewno, brykiet lub węgiel drzewny dodaje potrawom charakterystycznego, dymnego aromatu, a połączenie go z paleniskiem zawiera zalety czasu spędzonego przy ognisku z jedzeniem przygotowanym na tradycyjnym grillu.

Rodzaje grilli trójnogów

  • tradycyjny grill ogrodowy - najtańsze konstrukcje są wykonane z blachy, taki grill jest z założenia rozwiązaniem jednosezonowym, szybko ulega korozji, ponieważ nie jest odporny na wahania temperatury wywołane spalaniem w nim brykietu, lub węgla drzewnego, jest podatny na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Po kilku miesiącach używania blacha zaczyna się odkształcać, palenisko pokrywa się rdzą, mogą powstawać w nim dziury, które stwarzają zagrożenie pożarowe, dlatego jest to rozwiązanie stworzone z myślą o letnich miesiącach,

  • znacznie trwalszym rozwiązaniem jest grill trójnóg wykonany ze stali nierdzewnej, takie modele są odporne na wysokie temperatury, niezbędne przy grillowaniu. Dobrze znoszą wilgoć i złe warunki atmosferyczne. Stal nierdzewna jest łatwa w konserwacji, usuwanie resztek żywności lub popiołu nie wymaga długiego czyszczenia. Jest także odporna na działanie wilgoci, dzięki czemu grill podwieszany na trójnogu może zostać postawiony na przykład na trawie, bez obaw o to, że jego nogi zaczną rdzewieć,

  • grille żeliwne ogrodowe są wykonane ze stopu metali, który potrafi równomiernie rozkładać temperaturę i dłużej ją utrzymywać. Grill kuty trójnóg potrafi wyglądać pięknie i być ozdobą ogrodu lub murowanego paleniska na ognisko. Z wszystkich tu wymienionych ta konstrukcja waży najwięcej, dlatego jest mało mobilna, ale za to bardzo stabilna. Dużą ofertę tego rodzaju urządzeń można znaleźć na stronie Cookking.pl.

W przypadku każdej konstrukcji tego typu należy zwrócić szczególną uwagę na jej stabilność, ponieważ od niej zależy bezpieczeństwo osób przebywających wokół. W przypadku mniejszych grilli lepiej wybierać wersje o czterech nogach, ponieważ są one stabilniejsze.
W przypadku większych grilli wiszących nad ogniskiem konstrukcje trójnożne zazwyczaj są wystarczająco stabilne i jednocześnie stosunkowo lekkie. Miejsce na którym mają stanąć powinno być odpowiednio wypoziomowane, by grill nie miał szans przechylić się w żadną ze stron.

Osoby, którym zależy na przyspieszeniu procesu gotowania powinny zainwestować w grille z pokrywą, która sprawia, że temperatura wewnątrz równomiernie się rozkłada. To także dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na tym by grillować cały rok, ponieważ można robić to nawet podczas deszczu i wiatru.

Połączenie ogniska z grillem na trójnogu pozwala na cieszenie się jego ciepłem i walorami estetycznymi oraz pysznymi potrawami. To idealny sposób na spędzanie czasu nie tylko w lecie. Bez względu jaką konstrukcję wybierzemy najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo, by nie doszło do tragedii, gdy ktoś przypadkowo potrąci jedną z nóg grilla.

Znalezienie grilla na trójnogu dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości jest prostsze niż mogłoby się wydawać.