Jak rozpalić ognisko, grilla i palenisko ogrodowe? - poradnik

Rozpalanie ognia to umiejętność, którą wypracowali sobie ludzie przed tysiącleciami. Choć dziś nie jesteśmy już uzależnieni od ognia, taka umiejętność nadal się przydaje. Sprawdza się na wyprawach w góry, na Mazury czy gdziekolwiek zamierzasz biwakować, ale również, wtedy kiedy chcesz po prostu zrobić grilla w ogrodzie. Niektórzy ludzie uważają, że rozpalanie ognia to niemal sztuka. Dowiedz się, jak przygotować i rozpalić palenisko ogrodowe, grilla czy ognisko.

Przygotowanie paleniska na ognisko

Zapomnij o takich rzeczach jak gazety do rozpalania ogniska - da Ci to ogrom dymu, który nie będzie zbyt przyjemny. Użycie zwykłych suchych gałęzi i średniej wielkości kawałków drewna to najlepszy sposób na rozpalenie ognia. Nie ucinaj gałęzi z drzew - po pierwsze okaleczasz tak drzewa, a po drugie świeże, zielone gałązki są zbyt wilgotne, słabo się palą i wytwarzają dużo dymu. Miękkie drewno, takie jak sosna, ma tendencję do szybkiego spalania, tworząc duże płomienie, zaś twarde drewno, takie jak dąb, pali się wolniej i nie tak efektownie - jedne i drugie są wystarczające do rozpalenia ognia.

Kiedy masz już gałązki niezbędne do rozpalenia ogniska, to zacznij rozglądać się za odpowiednim miejscem na palenisko ogrodowe czy grilla. Powinno być wystarczająco daleko od zabudowań i drzew, ale też nie na pustkowiu - dobrze by było, żeby to miejsce było w miarę chronione przed wiatrem. Przygotowując palenisko ogrodowe przy domu, nie trzeba się o to martwić. Jednak w innym terenie warto dobrze wybrać miejsce pod grilla ogrodowego czy palenisko, zbyt intensywny wiatr może popsuć całą przyjemność i znacznie utrudniać palenie ognia.

Układanie paleniska do grilla

Odpowiednie ułożenie gałęzi pozwoli Ci uzyskać duży ogień. Ułóż gałązki tak, jakbyś budował tratwę. Na takiej konstrukcji ułóż suchą trawę, a następnie węgiel. Wybierz węgielki wielkości mniej więcej piłki do golfa.

Rozpalanie grilla

Zacznij od podpalenia suchej trawy między gałązkami za pomocą zapalniczki lub zapałki. Gdy zacznie się palić, możesz spróbować delikatnie dmuchać w płomień, aby pomóc mu rozprzestrzenić się. Może się to nie udać przy pierwszej próbie, nie przejmuj się. W miarę wzrostu płomieni dorzucaj suche wióry drzewne. Możesz jeszcze podpalić jedną gałązkę i włożyć ją w stos w miejscu, gdzie ogień jeszcze się nie dostał. Bądź cierpliwy - w końcu rozpalanie ognia to sztuka!

Skuteczne gaszenie paleniska ogniskowego

Po skończeniu biwakowania, gotowania na ogniu i grzaniu się przy palenisku w ogrodzie zadbaj o to, aby dobrze zagasić ogień. Przygotuj do gaszenia przynajmniej jedno wiadro z wodą, na wypadek, gdyby ogień wymknął się spod kontroli. Duże kawałki drewna, które się nie spaliło w całości, wrzucamy do rzeki czy jeziora. Nie należy pozostawiać tlących się gałęzi. Palenisko możesz też po prostu zasypać piaskiem. Do gaszenia paleniska ogrodowego świetnie nadają się specjalne pokrywy do palenisk. Ułatwiają one szybkie ugaszenie ogniska, wystarczy zakryć palenisko pokrywą, a ogień zostanie szybko samoczynnie zaduszony.

Rozpalanie ognia nie jest łatwą sztuką, jednak przy odrobinie wprawy nie zajmuje dużo czasu. Czas spędzony przy palenisku ogrodowym czy grillu jest bardzo przyjemny, trzeba jednak pamiętać, by nigdy nie pozostawiać rozpalonego ogniska bez nadzoru!