Domowe wędzenie mięsa w wędzarni ogrodowej - najczęstsze błędy

Wędzenie mięsa to świetna zabawa i atrakcja, a także oczywiście sposób na uzyskanie niezwykle aromatycznego jedzenia. Jednak aby mieć przyjemność z tej czynności i móc rozkoszować się idealnie wędzonym mięsem, musisz wiedzieć, w jaki sposób wędzić w wędzarni ogrodowej i jakich błędów unikać.

Użycie niewłaściwego mięsa

Kuszące może być po prostu skorzystanie z promocji w supermarkecie i wrzucenie taniego kawałka mięsa do wędzarni ogrodowej, jednak w taki sposób nie uzyskasz nic wyjątkowego ani… smacznego. Musisz postawić na mięso najlepszej jakości od lokalnego rzeźnika i wybierać naprawdę dobre mięso, np. żeberka powinny być dobrze pokryte mięsem, bez dużej ilości tłuszczu powierzchniowego. Mostek zaś powinien charakteryzować się ładnym marmurkiem i białym, twardym tłuszczem o grubości ok. 0,5 - 1 cm. Nie wybieraj też do wędzenia w wędzarni ogrodowej mięsa mrożonego.

Brak kontroli temperatury w wędzarni ogrodowej

Dobra domowa wędzarnia wymaga stałego, niskiego poziomu ciepła przez długi czas. Częstym błędem jest wystawianie mięsa na zbyt wysokie temperatury, przez co staje się suche i twarde. Uzyskanie odpowiedniej temperatury może zająć Ci trochę czasu - powinna wynosić między 105 ° C a 120 ° C. Głównym sposobem kontroli temperatury w wędzarni ogrodowej jest otwieranie i zamykanie otworów wentylacyjnych.

Ważne jest też, aby ustabilizować temperaturę wędzarni  przed włożeniem mięsa. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury odczekaj ok. 15-20 minut. Pamiętaj również o dobrym termometrze do pomiaru temperatury powietrza w wędzarni domowej oraz o termometrze do mięsa.

Wędzarnia ogrodowa - niewłaściwe regulowanie temperatury

Podczas wędzenia mięsa zauważyłeś, że temperatura zaczyna się zwiększać, więc w panice podnosisz wieko, otwierasz otwory wentylacyjne i łapiesz się wszystkich sposobów, żeby zbić temperaturę? Miałeś dobry pomysł, jednak postaraj się unikać korzystania ze wszystkich tych metod naraz. Zmień jedną rzecz, zobacz, co się stanie, a następnie zmień inną.

Zbyt dużo dymu i brak cierpliwości

Prawdopodobnie najgorszy z błędów, które można popełnić podczas wędzenia mięsa. Odrobina dymu sprawia, że ​​mięso smakuje wybornie, jednak zbyt duża jego ilość zmienia apetyczne kąski w śmierdzące “przekąski”. Do wędzarni ogrodowej wkładaj tylko kilka kawałków drewna i dbaj o odpowiednią wentylacją. Pamiętaj, że jeśli dym pachnie źle, mięso również będzie źle smakować.

Brak poświęcenia wystarczającej ilości czasu na wędzenie mięsa to duży błąd. Wędzenie wymaga czasu i cierpliwości! Nie możesz próbować przyspieszyć tego procesu. Zakłada się, że 1 kg mięsa wymaga 2-3 h wędzenia.

Zbyt częste otwieranie wędzarni ogrodowej

Po wybraniu odpowiedniego kawałka mięsa, odpowiednim przygotowaniu go, naszykowaniu drewna do wędzarni ogrodowej ciężko nierzadko o cierpliwość. Nie możesz doczekać się, aż zobaczysz piękny, soczysty, gotowy do jedzenia kawałek mięsa. Jednak jeśli będziesz ciągle otwierał wędzarnię ogrodową, to będziesz obniżał temperaturę i dłużej czekał na koniec wędzenia. Otwieraj ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Wybór niewłaściwego rodzaju drewna

Odpowiednie drewno pozwoli na podkreślenie smaku mięsa. Drewno z drzew takich jak jabłoń czy wiśnia używane jest zazwyczaj do ryb lub wieprzowiny, zaś klon i dąb dobrze sprawdzają się w przypadku mięsa wieprzowego, wołowego i dziczyzny. Zdecydowanie odradza się korzystanie  z drewna iglastego, ze względu na żywicę. Do jego wykorzystania potrzeba większej wiedzy i lepiej nie ryzykować jego użycia na początku przygody z wędzeniem w wędzarni ogrodowej.

Wszyscy czasami popełniają błędy podczas nauki wędzenia drobiu, ryb czy serów. Nawet najbardziej doświadczeni kucharze! Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci nauczyć się kilku rzeczy i przyrządzać pyszne wędzone dania.