Kociołek wegetariański

Spotkania z przyjaciółmi i rodziną w ogrodowej scenerii to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Świeże powietrze, cieszące oczy rośliny i radosna atmosfera sprawiają, że tego typu imprezy zwykle trwają bardzo długo, dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość prowiantu oraz efektywne źródło ciepła. Wiosenno-letnie, a później także jesienne, popołudnia i wieczory nie mogą więc obyć się bez tradycyjnego ogniska i kiełbasek smażonych na patyku. Może warto jednak przełamać rutynę i zamiast tej tradycyjnej potrawy zorganizować coś oryginalnego? Polecamy dania przygotowane w... kociołku, których smak i aromat są zdecydowanie niepowtarzalne.

Kociołek na trójnogu w ogrodzie

Nigdzie jedzenie nie smakuje tak dobrze, jak w plenerze. Chcesz zobaczyć błysk zachwytu w oczach swoich gości? Wykorzystaj wysokiej jakości akcesoria ogrodowe, jak np. kociołki węgierskie, by wyczarować pełnowartościowe potrawy, które docenią nie tylko miłośnicy mięsa, ale również wegetarianie.

Warto wiedzieć, że kociołki mogą być wykonane z różnego tworzywa np. specjalnego żeliwa lub ze stali nierdzewnej. Czym się różnią? Kociołki żeliwne posiadają grube ścianki i dno, co sprawia, że nie trzeba długo czekać na efekty końcowe gotowania, równomiernie się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Należy pamiętać, że kociołki żeliwne są dosyć ciężkie. Natomiast naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są lżejsze i bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Na pewno zauważyłeś, że kociołki różnią się również kształtem. Można wybrać te rozszerzające się u góry, które znakomicie sprawdzą się do gotowania dań gulaszowych lub leczo. Do wyboru są również kociołki zwężające się, idealne do przyrządzenia sytych zup. Dołączona do naczynia pokrywa pozwoli utrzymać smak i aromat wewnątrz potrawy i przy okazji zapobiegnie dostaniu się niechcianych zanieczyszczeń np. z ogniska.

Bardzo ważnym atrybutem kociołka jest wykonany ze stali trójnóg, który tworzy stabilną konstrukcję. Masz gwarancję, że nawet na nierównym podłożu, wypełniony jedzeniem kociołek nie wyląduje na ziemi.

Przepis na kociołek wegetariański

Zdrowo i smacznie - tak powinno się jeść podczas imprez na wolnym powietrzu. Dania warzywne z pewnością spełniają te wymagania, więc dlaczego nie przygotować czegoś bezmięsnego? Spośród wielu przepisów możesz wybrać np. łatwe w przygotowaniu i bardzo pożywne leczo wegetariańskie, które zaspokoi głód najbardziej wymagających smakoszy.

Czego potrzebujesz, by zaserwować to rozgrzewające danie? Różnokolorowa papryka, pomidory, cebula, czosnek, cukinia i cała masa przypraw... całość duś pod przykryciem do uzyskania miękkości warzyw i... gotowe! Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do gotowania, kociołek żeliwny można wyłożyć liśćmi kapusty, by uniknąć ryzyka przywarcia potrawy do dna naczynia.

Kociołki mają różną pojemność, ale dla przykładu, używając naczynia o pojemności 13 litrów, przygotujesz posiłek dla 10-12 osób.

Rozpocznij sezon biesiadowania pod gołym niebem i zainwestuj w funkcjonalny sprzęt ogrodowy, dzięki któremu uzyskasz niepowtarzalną atmosferę i podsycisz smak potraw. Nic tak nie smakuje i nie rozgrzewa jak dania z kociołka ogrodowego.