Jakich błędów nie popełniać podczas grilla?

Mimo dobrych chęci i zapału przygotowane przez Ciebie jedzenie na grillu nie smakuje tak jak powinno? Jeżeli zastanawiasz się w czym leży problem, może powinieneś skontrolować stan sprzętu, na którym grillujesz swoje potrawy. Niewłaściwie przygotowane zaplecze kuchenne potrafi skutecznie pokrzyżować szyki nawet najlepszemu szefowi kuchni. Chcesz wiedzieć czego się wystrzegać i co brać pod uwagę podczas przyrządzania grillowego menu? Kilka sugestii, które pomogą Ci zabłysnąć przed gośćmi, znajdziesz poniżej.

Zasada nr 1 - Zadbaj o czysty grill

Wszystko układa się po Twojej myśli - spotkanie przebiega w miłej atmosferze, ekipa świetnie się bawi, zachwyca urokami przyrody i z niecierpliwością czeka na grillowane potrawy. Jednak kiedy w końcu już są gotowe i wszyscy sięgają po widelce, by skosztować tych specjałów, ostatecznie nie doczekujesz się zbyt górnolotnych słów pochwały. Znasz to uczucie? Jedną z przyczyn, która powoduje, że grillowane potrawy nie smakują, tak jak można by tego oczekiwać, jest zaniedbany ruszt.

Pozostałości przypalonego tłuszczu z poprzedniego grillowania, na którym dodatkowo osadził się popiół, mogą skutecznie zmienić jakość potraw. Unikniesz tego typu niezręcznych sytuacji, jeżeli odpowiednio zadbasz o ogrodowy sprzęt. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych zasad i oczyścić grill tuż po każdym pieczeniu. Zdecydowanie łatwiej jest usunąć zanieczyszczenia kiedy rusz jest jeszcze ciepły. Wystarczy ciepła woda, odrobina płynu do naczyń, szczotka o twardym włosiu, wykonanym ze stali nierdzewnej bądź gąbka, dzięki którym pozbędziesz się uporczywego tłuszczu.

Zasada nr 2 - Odpowiednia temperatura gwarancją sukcesu

Znasz to uczucie kiedy nie możesz się doczekać aż jedzenie, które piecze się na grillu będzie gotowe? Unoszący się zapach jeszcze bardziej potęguje głód, ale warto pamiętać, że cierpliwość zostanie wynagrodzona. Tylko odpowiednia ilość czasu poświęcona na rozgrzanie grilla sprawi, że dania będą znakomicie smakować. Musisz wiedzieć, że zbyt niska temperatura paleniska jest jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas plenerowych imprez. Dla przykładu grillując mięso na niedogrzanym ruszcie, doprowadzamy do tego, że piecze się za długo i w konsekwencji staje się suche i twarde.

Czas jaki trzeba przeznaczyć na rozgrzanie grilla jest różny i zależy od tego jaki materiał do rozpalenia wybierzesz. Jeżeli decydujesz się na węgiel drzewny, będziesz potrzebować ok. 15 min., natomiast używając brykietu przygotuj się na oczekiwanie wynoszące ok. 45 min. Wybierając brykiet, pamiętaj, by rozpalić grill wcześniej, dzięki czemu Twoi goście nie będą musieli czekać za długo na efekty Twoich kucharskich działań.

Zasada nr 3 - Nie zapomnij o przyprawach - marynaty

Jak podkręcić smak grillowanych dań? Umiejętnie przygotowana marynata to tajemnica każdego szefa kuchni. Płynna przyprawa jest niezbędna, jeżeli chcesz, by mięsne oraz warzywne potrawy były wybornie soczyste i aromatyczne. Dodając ulubione składniki możesz stworzyć swój autorski przepis marynaty, który doda wyrazistości grillowanym produktom. Sos sojowy, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sok z cytryny, czosnek... wybierz to, co lubisz i skomponuj własną przyprawę o bogatym i głębokim smaku. Marynując mięso pamiętaj o ważnej zasadzie, by pozostawić je w przyprawie co najmniej na kilka godzin, by przeniknęło aromatem.

Zasada nr 4 - Słodkie przyprawy? Tylko pod koniec pieczenia!


Jesteś amatorem słodkich sosów, podobnie jak pozostali uczestnicy grillowych uczt? Popularny sos barbecue to jedna z chętniej wybieranych i lubianych przypraw, więc może pojawić się również na Twoim grillu. Warto jednak wiedzieć, że słodkie sosy rządzą się nieco innymi prawami niż klasyczne marynaty. Należy je dodawać pod koniec pieczenia, ponieważ w ich składzie, poza pomidorami i octem, znajduje się cukier. Mięso pokryte tego typu przyprawą zbyt wcześnie się przypali i nie będzie dobrze smakować.

Zasada nr 5 - Odpowiednio dobierz składniki

Kolejną zasadą, dzięki której Twój grill na pewno się uda, jest wykorzystanie składników o podobnej strukturze. Co to oznacza? Dania będą wyglądać i smakować jeszcze lepiej, kiedy połączysz ze sobą produkty np. o podobnej twardości, by ich czas grillowania był zbliżony. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której jedne ze składników jeszcze się nie dopiekły, a drugie już prawie się rozpadają. Grillując szaszłyki zadbaj o to, by były wykonane z jednego rodzaju mięsa np. tylko drobiowego, wówczas masz pewność, że upieką się równomiernie i będą odpowiednio soczyste.