Uwielbiasz zajadać się wędzonymi rybami oraz szynką i to obowiązkowy zestaw przystawek, który musi znaleźć się na Twoim stole? Jeżeli chciałbyś rozszerzyć swoje menu o kolejne kulinarne specjalności, powinieneś zagłębić się w podstawy wędzenia drobiu. Kurczak, który został doprawiony aromatycznymi ziołami i spędził kilka godzin w dymie ma niepowtarzalny smak i na pewno stanie się jednym z Twoich popisowych dań. Dowiedz się jak poprawnie wędzić kurczaka w domowych warunkach, by wydobyć z niego to, co najlepsze.
Przygotowanie kurczaka do wędzenia
Osobom, które są nowicjuszami w dziedzinie wędzenia, przygotowanie kurczaka tą metodą może wydawać się zawiłe i trudne do zapamiętania, ale jak dobrze wiesz to właśnie praktyka może uczynić z Ciebie mistrza. Zanim jednak przystąpisz do działania, zastanów się z jakiego źródła pozyskasz swój produkt do wędzenia, ponieważ najlepszy do obróbki będzie kurczak zagrodowy pochodzący od sprawdzonego dostawcy.
Decydując się na wędzenie całego kurczaka należy go odpowiednio przygotować przed umieszczeniem wędzarni. Prace jakie musisz wykonać to:
- peklowanie,
- parzenie,
- osuszenie.
Przystępując do peklowania w pierwszej kolejności przygotuj zioła w następujących ilościach: łyżka rozmarynu, kilkanaście sztuk ziela angielskiego oraz liści laurowych, 2 łyżeczki majeranku, 2 główki czosnku z łupinami oraz ok. 20 sztuk całego pieprzu. Wrzuć wszystkie składniki do małego rondelka, wlej ok. 300 ml wody i gotuj je przez ok. pół godziny na niewielkim ogniu. Tak przygotowany, przecedzony przez sitko wywar dodaj do solanki, którą wykonasz z 6 litrów zimnej wody oraz ok. 200 g soli. Pamiętaj, by solanka została dokładnie przemieszana. Umieść w niej umytego i nakłutego w kilku miejscach kurczaka, który w całości powinien zostać przykryty solanką, a jeżeli tak nie jest, dodaj więcej wody i proporcjonalnie większą ilość soli.
Po peklowaniu, które trwa co najmniej 24 godziny, nadchodzi czas na parzenie. Wyjmij kurczaka z solanki i starannie go wypłucz. Wlej wodę do garnka, zagrzej, zwracając uwagę, by się nie gotowała i przez ok. godzinę parz kurczaka. Kolejną bardzo ważną czynnością jest osuszenie mięsa, które powinno zająć nawet 8 godzin.
W jakich warunkach wędzić kurczaka
Jeszcze chwila cierpliwości i będziesz mógł skosztować samodzielnie przyrządzonego wędzonego kurczaka. Zanim jednak to nastąpi, umieść mięso w rozgrzanej do 30°C wędzarni i pozostaw je na ok. 3 godziny. Po tym czasie podnieś temperaturę do 95°C i jeżeli zauważysz, że skórka przybrała piękny brązowo-złoty kolor wyciągnij kurczaka i podaj go np. jako danie główne.
Wędzony kurczak doskonale komponuje się np. z zapiekanymi ziemniakami i ulubioną surówką, więc możesz zaserwować bliskim obiad, który będzie dla nich miłą niespodzianką. Oczywiście nie musisz wędzić całego kurczaka i jeżeli wolisz przygotować same udka, piersi bądź skrzydełka, jedyne co musisz mieć na uwadze to, że czas ich wstępnej obróbki oraz wędzenia jest krótszy.