Jak przygotować palenisko na zimę?

Każda pora roku ma swój urok, ale to wiosna i lato są tymi ulubionymi przez wielu, ponieważ wtedy można bez ograniczeń organizować spotkania przy ognisku. Oczywiście jesień też potrafi rozpieszczać ciepłymi dniami, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w otoczeniu już zmieniających kolor roślin posilić się pysznymi potrawami z grilla i ogrzać się ciepłem ognia. Pamiętaj jednak, by po zakończonym sezonie zadbać o cały sprzęt i przechować go bezpiecznie do przyszłego roku. Jak przygotować palenisko na zimę, abyś na wiosnę mógł znowu z niego skorzystać?

Jak poprawnie konserwować palenisko

Palenisko ogrodowe pełniące funkcję grilla, a więc do którego dołączone są m.in. ruszt i trójnóg, to część wyposażenia urozmaicająca przestrzeń ogrodową i dodająca jej niepowtarzalnego uroku. Jeżeli chciałbyś zachować palenisko jak najdłużej w idealnym stanie, pamiętaj o jego regularnej konserwacji. Dowiedz się, od czego zacząć, aby efekty były naprawdę satysfakcjonujące:
- oczyść dno paleniska z popiołu i resztek niedopalonego drewna,
- za pomocą ciepłej wody i gąbki usuń z rusztu resztki przypalonego tłuszczu i jedzenia,
- do trudnych zabrudzeń użyj płynu do naczyń, specjalistycznych środków oraz drucianej szczotki,
- po myciu starannie wysusz palenisko, ruszt i pozostałe elementy, które wymagały czyszczenia.

Doprowadzenie paleniska do porządku to pierwszy krok do tego, by sprzęt bezpiecznie przetrwał zimową porę. Kiedy grill będzie już pięknie lśnić, czas schować go pod dach, a więc najlepiej znajdź nieco miejsca w garażu, altanie lub na strychu. Możesz dodatkowo umieścić go w pokrowcu, dzięki któremu się nie zakurzy i będzie gotowy do natychmiastowego użytku.

Dlaczego warto zabezpieczyć palenisko na zimę

Palenisko ogrodowe to niezbędny element użytkowy każdego nowoczesnego ogrodu. Jest praktyczne, gdyż rozpalony w nim ogień stanowi przyjemne źródło ciepła i pozwala przyrządzić rozmaite potrawy, a samo naczynie tworzy oryginalną dekorację ciekawie komponującą się z roślinami. Zadbaj o palenisko, by wzbudzić zachwyt u odwiedzających Twój ogród gości:
- gruntownie oczyszczone wygląda schludnie i jego widok jest przyjemny dla oka,
- wolne od zanieczyszczeń posłuży Ci niezawodnie przez wiele sezonów,
- potrawy pieczone na czystym grillu smakują najlepiej i są zdrowe,
- po zimie wyciągasz z ukrycia czysty grill i od razu zaczynasz biesiadowanie.

Rozpocznij jesienne porządki w swoim ogrodzie od prac konserwacyjnych dotyczących wyposażenia. Zajmij się w pierwszej kolejności paleniskiem, by zdążyć zabezpieczyć je przed pierwszymi mrozami.